Festiwal Młodych Twórców

Opublikowano: 2015-06-13 10:31:50

Kiedy?

12-13 września 2015.

Gdzie?

Ostrów Tumski, ul. Wieżowa 2/4, Poznań.

Dla kogo? 

Zapraszamy zespoły młodzieżowe oraz osoby indywidualne działające przy parafiach Archidiecezji Poznańskiej.

W jakim celu?

Aby zintegrować młodzież Archidiecezji Poznańskiej, podzielić się doświadczeniami muzycznymi, podwyższyć poziom i świadomość muzyki sakralnej, aby wybrać zespół, który zajmie się oprawą muzyczną Święta Młodych Archidiecezji Poznańskiej (19 września) oraz aby utworzyć zespół, który zajmie się oprawą liturgiczną w czasie Światowych Dni Młodzieży w Poznaniu w 2016 roku.

Przebieg:

Każdy zespół prezentuje przygotowane wcześniej dwa utwory (jeden o tematyce „Błogosławieni”, drugi o tematyce dowolnej sakralnej) przed Jury. Następnie bierze udział w warsztatach wokalnych i instrumentalnych. Warsztaty będą prowadzone w mniejszych grupach. Po  naradzie Jury wybiera trzy najlepsze zespoły. Osoby indywidualne zachęcamy do udziału w części warsztatowej.

Hasło festiwalu:

„Błogosławieni” - w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży Papież Franciszek ogłosił trzy hasła na kolejne lata, w 2014 „Błogosławieni ubodzy w duchu”, w 2015 „Błogosławieni czystego serca”, w 2016 „Błogosławieni miłosierni”. W ramach przygotowań do Światowych Dni chcemy pogłębić tematykę błogosławieństw. Błogosławiony znaczy szczęśliwy. Dlatego jeden z prezentowanych utworów powinien odnosić się właśnie do hasła „Błogosławieni”. Inspiracji szukajcie tutaj: Mt 5, 1-12.

Regulamin festiwalu:

 • Organizatorem jest Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej Jordan.
 • Festiwal skierowany jest do zespołów z Archidiecezji Poznańskiej.
 • Festiwal skierowany jest do zespołów młodzieżowych (gimnazjum, liceum, studenci) działających przy parafiach.
 • Warsztaty skierowane są do zespołów biorących udział w festiwalu oraz do osób indywidualnych.
 • Koszt udziału w festiwalu i warsztatach to 40zł (bez noclegu), 60zł (z noclegiem) za osobę. /materiały, wynajęcie sal, wyżywienie/
 • Potwierdzeniem udziału jest wpłata na numer konta przesłany w mailu potwierdzającym.
 • Aby wziąć udział w festiwalu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz do końca sierpnia dokonać wpłaty.
 • Uczestnicy festiwalu przyjeżdżają na koszt własny.
 • Zespoły zgłaszają się w dwóch kategoriach: zespoły wokalne śpiewające a capella oraz zespoły wokalno-instrumentalne.
 • Organizator zapewnia keyboard dla grających. Resztę instrumentów zespoły wokalno-instrumentalne zapewniają sobie we własnym zakresie.
 • Występ powinien składać się z dwóch utworów (jeden o tematyce „Błogosławieni”, drugi o tematyce dowolnej sakralnej).
 • Występ może trwać maksymalnie 10 minut.
 • Liczba uczestników jest ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
 • Zespoły wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. nr 101 poz. 926 ze zm.)

Jury:

 • Katarzyna Stroińska-Sierant

Pianistka, kompozytorka, aranżerka, adiunkt Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Absolwentka Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu. Związana z wieloma formacjami muzycznymi w kraju, uczestniczy w licznych przedsięwzięciach artystycznych. Jest muzykiem sesyjnym, ma na swoim koncie kilkanaście płyt oraz współpracę z programami muzycznymi TVP. Jest autorem wielu aranżacji i kompozycji. W 1997 roku zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy.

Szczególne miejsce w jej dorobku zajmują utwory polskich kompozytorów, które aranżuje i wykonuje w stylistyce jazzowej. Są to m.in. parafrazy utworów Chopina, Moniuszki, Lutosławskiego, standardy muzyki filmowej oraz rodzimy folklor.

Od 10 lat związana jest z Inicjatywą Wielbienia Poznańskich Muzyków pod wodzą Leopolda Twardowskiego, z którym koncertuje na terenie kraju i zagranicą, nagrywa płyty oraz aranżuje.

Katarzyna Stroińska-Sierant jest cenionym akompaniatorem, jurorem wielu konkursów wykonawczych i kompozytorskich, wykładowcą warsztatów, konferencji i seminariów z zakresu improwizacji i teorii jazzu.

Za całokształt pracy i osiągnięcia w dydaktyce otrzymała w 2013 roku Nagrodę Rektora AM w Poznaniu.

 • Benigna Jaskulska

Benigna Jaskulska jest absolwentką studiów polonistycznych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Wydziału Wokalno-Aktorskiego [klasa Mariana Kondelli i Marii Pawlaczyk] oraz Studium Pedagogiki Wokalnej w poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Naukę śpiewu solowego kontynuowała podczas studiów podyplomowych w Hochschulefür Musik unddarstellende Kunst w Wiedniu, w klasie prof. Leopolda Spitzera.

Współpracowała z zespołami muzyki dawnej "Tutti e solo", „MusicaConcenta” oraz „Collegium MusicorumPosnaniensium”, a takze z Filharmonią Zielonogórską, Poznańską oraz Praską, realizując partie solowe w wielkich formach wokalno-instrumentalnych, oraz prezentując recitale wokalne arii operowych, pieśni czy repertuar o charakterze monograficznym. Nie stroniła również od klasyki jazzu; wielką satysfakcję sprawiła jej współpraca koncertowa z Waldemarem Malickim i Leszkiem Możdżerem.

Drugą ważną sferą - obok artystycznej - jest dla Benigny Jaskulskiej działalność pedagogiczna.W kraju i za granicą regularnie prowadzi warsztaty emisji i rehabilitacji głosu oraz interpretacji wokalnej. Systematycznie kształci dyrygentów chóralnych jako wykładowca gościnny Narodowego Centrum Kultury [program "Śpiewająca Polska"] oraz polskich uczelni muzycznych, m.in. Akademii Muzycznych w Poznaniu, Krakowie i Bydgoszczy.W środowisku chóralnym, Benigna Jaskulska jest też znanym i cenionym za kompetencję, obiektywizm i pozytywną motywację jurorem.

Na co dzień pracuje jako wykładowca na Wydziale Teologicznym UAM oraz jako nauczyciel śpiewu solowego i emisji głosu w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Ponadto kształci wokalnie i sprawuje opiekę artystyczną nad Młodzieżowym Żeńskim Chórem Pro Vobis.

 • Marianna Majchrzak

Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie dyrygentury chóralnej prof. Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz. Obecnie jest wykładowcą macierzystej uczelni i z pasją oddaje się pracy ze studentami.

Jest laureatką wielu nagród indywidualnych: II miejsca i Nagrody Specjalnej Rektora na XIII Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych, nagrody dla najlepszego dyrygenta na V Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym im. Wacława z Szamotuł, wyróżnienia na V Międzynarodowym Turnieju Dyrygentury Chóralnej we Wrocławiu.

Liczne sukcesy odnoszą również prowadzone przez Mariannę Majchrzak zespoły: Sołacki Chór Kameralny, Chór Szkoły Muzycznej Yamaha w Zielonej Górze, Zespół Solistów Lumen Vocale. Marianna Majchrzak swoje umiejętności rozwijała także jako stypendystka Konserwatorium Wiedeńskiego (Universitätfür Musik und Darstellende Kunst Wien) oraz podczas XII Międzynarodowego Kursu Mistrzowskiego dla Dyrygentów Chóralnych w Marktoberdorfie.

Jej pasją są wszelakie nurty muzyki a cappella, począwszy od chorału gregoriańskiego, aż po stricte rozrywkowe brzmienia.

 • Julia Rosińska-Kopala

Znana jest szerszej poznańskiej publiczności z Wielbienia Poznańskiego i Zaduszek Jazzowych, w których to od początku uczestniczy. Wydana z mężem płyta Pro Life, okazała się sukcesem na chrześcijańskiej scenie muzycznej. Jest absolwentką Akademii Muzycznej na wydziale jazzowym w Katowicach, pedagogiem i wokalistką sceniczno-studyjną. Współpracuje z wieloma artystami scen polskich, których wspomaga swoim talentem. Do tego grona należy m.in.Katarzyna Skrzynecka, Grzegorz Kopala, Robert Janowski i Ryszard Rynkowski. Wystąpiła gościnnie w wielu projektach telewizyjno-radiowych.

Masz pytania? Pisz: poznandm@gmail.com