Mladifest - Festiwal Młodych w Medjugorje

Opublikowano: 2015-08-20 14:07:20

Jestem z przedstawicielami Duszpasterstwa Akademickiego "Morasko" i Duszpasterstwa Młodzieży "Jordan" na festiwalu młodych w Medugorje (Mladifest). Dziś Mszę św. celebrowało 503 kapłanów z całego świata, w tym z Polski. Jesteśmy tu, aby zapraszać młodzież do Poznania na Dni w Diecezji przed Światowymi Dniami Młodzieży. Nawiększe emocje były podczas powitania poszczególnych narodowości. Kiedy pojawiła się Syria, otrzymali najwięcej braw a w oczach pojawiły się łzy. Szczególnie dlatego, że przyjechali tutaj modlić się o pokój. Tutaj, gdzie całość orędzia skupia się wokół słowa "MIR", czyli pokój.

Dzień III
Dziś do młodych w homilii Don Ivan mówił o znaczeniu Eucharystii. Rozum będzie błądził, rozumem możemy szukać, ale prawdziwie znajdziemy tylko sercem. To adoracja jest rozwiązaniem wszystkich problemów. Na kolanach zaczyna się światło, zrozumienie, rozwiązanie wszystkiego. Później była procesja, w której uczestniczyły poszczególne narodowości, gdzie niesiono figurę Matki Bożej. Symbol ten wyrażał, że Ona zawsze kieruje nas i prowadzi do Syna. Następnie młodzi uczestniczyli w adoracji.

Dzień IV
Dziś przesłanie skierowane do młodzieży podkreślało znaczenie Eucharystii. Najmocniejszym akcentem spotkania była wieczorna adoracja i błogosławieństwo przez ręce kapłanów. Wielu doznało różnych łask, które pozostają ich intymną i indywidualną relacją z Panem Bogiem. Odwiedziliśmy też Chorwackie Lourdes opodal Makarskiej. Pamiętamy w modlitwie o wszystkich włączających się w dzieło ŚDM.

Zakończenie
Festiwal młodych zakończył się posłaniem. Słowa skierowane do młodzieży odnosiły się do słuchania. Trzeba wsłuchać się w głos mówiącego Jezusa. Zatrzymać się i słuchać. Zwłaszcza wtedy, kiedy wszystko dokoła krzyczy. Nie dać się sprowokować. Jedynie możemy dać się prowokować Bożej Miłości, która nas przynagla do zauważenia także drugiego człowieka. Wczoraj natomiast mówiono o modlitwie, której nic nie może zastąpić. Inni mogą pomodlić się w naszej intencji ale nie mogą modlić się za nas, tak samo jak nie mogą za nas oddychać. Na początku będzie ona krótka, ale z czasem stanie się wielką potrzebą serca i sami będziemy lgnęli do Boga poprzez czas Jemu poświęcony. Młodzi mieli też możliwość zapoznania się ze wspólnotą Cenacolo. Na ile było to możliwe starali się przekazać aby zrozumieć, że naprawdę modlitwą można zmienić wiele, można zmienić wszystko!!! Na koniec Mladifest młodzież została zaproszona na ŚDM do Polski, a następnie na kolejny Festiwal Młodych w Medugorje. Wraz z młodzieżą DA Morasko im. bł. Piotra Jerzego Frassatiego i DM Jordan zakończyliśmy naszą misję zapraszania na Dni w diecezji w Poznaniu.

ks. Mateusz Napierała