Chór i Orkiestra JORDAN

Opublikowano: 2015-10-08 10:07:46

Nabór 2023 do Chóru i Orkiestry Jordan

  • Szukasz miejsca, w którym mógłbyś grać w orkiestrze lub rozwinąć swój wokal i słuch muzyczny?
  • Skończyłeś szkołę muzyczną i nie wiesz co dalej? A może wciąż się uczysz i szukasz zespołu, w którym mógłbyś grać?
  • Chcesz poznać życzliwych, otwartych ludzi i doświadczyć bliżej świata muzyki, którą wspólnie tworzymy?
  • Chcesz wykonywać muzykę rozrywkową, współczesną i poważną na dużych koncertach, które gromadzą kilkuset słuchaczy?
  • A może rozglądasz się za ciekawymi aktywnościami, które urozmaicą Twój czas?

Jeśli, na któreś pytanie odpowiedziałeś "TAK" to zapraszamy Cię na nabór do naszego zespołu.

ORKIESTRA
środy  4.10. | 11.10.

godz. 19:00-21:00
ul. Łąkowa 3, Poznań

szczególnie poszukiwane: skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabas, fagot, puzon
przygotuj: 1 dowolny utwór
____________________________

CHÓR
wtorki  3.10. | 10.10.

godz. 19:00-21:00
ul. Łąkowa 3, Poznań

szczególnie poszukiwane: głosy męskie
przygotuj: 1 dowolny utwór

 

Historia powstania Chóru i Orkiestry Jordan

Pomysł powołania do życia chóru i orkiestry powstał we wrześniu 2015 roku podczas Festiwalu Młodych Twórców. W sercach kilku osób - w tym naszego duszpasterza ks. Arkadiusza Szady - zrodziło się pragnienie stworzenia wspólnoty, która pięknem muzyki będzie przybliżać młodych ludzi do Boga. Pomysł początkowo wydawał się jednak nie tyle nierealny, co nawet szalony. Skąd wziąć tylu muzyków, którzy chcieliby poświęcić swój czas na wspieranie duszpasterstwa młodych? Odpowiedź i rozwiązanie okazały się bardzo proste - włączyć w to dzieło właśnie młodzież! Szybko rozpoczęły się prace nad utworzeniem Chóru i Orkiestry JORDAN – udało się zebrać niezwykłe grono ludzi gotowych służyć innym swoim talentem. Pomimo tego, że od tamtej pory minęło już kilka lat, duch i charyzma zespołu pozostały te same.

Działalność

Aktywnie uczestniczymy w życiu młodzieży naszego miasta muzykując między innymi na Mszach Świętych, koncertach, wielbieniach i wielu innych spotkaniach. Stawiamy sobie niemałe wyzwania, a dzięki zaangażowaniu osób prowadzących naszą wspólnotę, udało nam się pojechać aż do Rzymu, posługując tam muzycznie na Mszach Św. w Bazylice św. Jana Na Lateranie, Bazylice św. Pawła Za Murami, czy Bazylice św. Piotra! Wszystko to działo się w ramach Narodowej Polskiej Pielgrzymki do Rzymu w dziękczynieniu za 1050-lecie Chrztu Polski oraz za minione już Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Inne wydarzenia, w których braliśmy udział:

- Światowe Dni Młodzieży w Krakowie (oprawa muzyczna katechez dla polskich pielgrzymów na Stadionie Cracovii),
- Dni w Diecezji w Parku Cytadela w Poznaniu (poprzedzające ŚDM w Krakowie),
- koncert adwentowy,
- koncert kolęd dla Hospicjum „Palium”,
- Święto Młodych w Katedrze,
- Nabożeństwo Gorzkich Żali podczas Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży,
- coroczne Spotkanie Młodzieży „Paradiso” w Gostyniu,
- Wielbienie z udziałem Anny Golędzinowskiej oraz ks. Piotra Pawlukiewicza,
- koncert kolęd w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego,
- Prapremiera Pasji wg św. Jana (komp. Jakub Unolt),
- koncert „Studenci i ich chóry” organizowany przez Studenckie Koło ArtystycznoNaukowe dyrygentów chóralnych Akademii Muzycznej w Poznaniu,
- Czuwanie Młodych przed Katedrą Poznańską, z okazji 1050-lecia Archidiecezji Poznańskiej,
- posługa muzyczna podczas Mszy Św. z okazji 20-tych wojewódzko-archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich,
- Msza Św. sprawowana przez biskupa Damiana Bryła na Jasnej Górze w Częstochowie
- reportaż dla TVP Studio Raban,
- gościnny występ podczas Koncertu Jubileuszowego 60-lecia Chóru Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu (Aula NOVA Akademii Muzycznej w Poznaniu),
- coroczne warsztaty Chóru i Orkiestry Jordan,
- współpraca z kompozytorką i wokalistką Gabi Gąsior w ramach zdalnego nagrania utworu „Słudzy Pańscy”.

Skład

Nasz zespół tworzą:
- chór mieszany,
- orkiestra symfoniczna,
- sekcja rytmiczna.

W skład Chóru i Orkiestry Jordan wchodzą osoby uczące się (powyżej 17 roku życia), studiujące, a także pracujące. Muzykujemy nieustannie mając w myśli słowa, które wypowiedział jeden z tzw. klasyków wiedeńskich i prekursor romantyzmu w muzyce – Ludwig van Beethoven: “Zagranie złej nuty jest bez znaczenia. Granie bez pasji jest niewybaczalne!”.

 Zgłoszenia do chóru i orkiestry poprzez formularz


Tomasz Karwański - dyrygent

 

 

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 3 lat w Szkole Muzycznej YAMAHA w Pułtusku. Podczas 15-letniej nauki w tej placówce, zdobył gruntowne umiejętności gry na fortepianie, gitarze klasycznej, gitarze basowej, saksofonie. Przez 4 lata był też członkiem chóru działającego przy szkole.

Brał udział m.in.: w Międzynarodowych Letnich Warsztatach Jazzowych w Krakowie, w Warsztatach Gospel w Poznaniu, Skokach oraz Górze Kalwarii, w Warsztatach Chóralnych w Dreźnie, w Warsztatach Muzyki Liturgicznej w Poznaniu. Uczestnik konferencji naukowoartystycznych takich jak: Międzynarodowa Konferencja Edukacji Muzycznej (Poznań), Ogólnopolska Konferencja Naukowa „(Od)dajmy dzieciom głos” (Poznań). Tomasz był również prowadzącym m.in. podczas: Warsztatów Muzycznych w Brusach, Warsztatów Muzycznych w C-dur przygotowujących do Spotkań Lednickich, Warsztatów online „Co słychać? Grajmy razem! Piosenki z bajek” ze Szkołą Podstawową z Kobylnicy, a także Grand Prix Polskiej Chóralistyki w Poznaniu.

W roku 2020 z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, specjalności dyrygentura chóralna. Od roku 2019 również pracownik tej instytucji. Zdobywca III miejsca na XVII Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyńskiego w Poznaniu oraz nagrody od Chóru Dziewczęcego, Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego.

W latach 2017-2020 asystent dyrygenta w Chórze Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. W latach 2018-2019 członek rady artystycznej, asystent dyrygenta oraz dyrygent na Światowym Festiwalu Polonijnych Chórów w Koszalinie. Współzałożyciel, kierownik artystyczny oraz śpiewak w „Zespole Wokalnym Affectus”. Ma również bardzo bliski kontakt z muzyką pop-jazz. Jest współzałożycielem, kompozytorem oraz pianistą w zespole „Substytut?”.

Współpracuje również ze zwyciężczynią 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej „DEBIUTY” – OPOLE 2020 oraz FINAŁU programu „Szansa na Sukces Opole 2020” – Izabelą Zalewską, jako aranżer, kompozytor, wokalista, pianista. Od marca 2016 roku jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym „Chóru i Orkiestry JORDAN”, zespołu działającego przy Duszpasterstwie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej.


Jakub Koza - drugi dyrygent – asystent 

fot Bartosz Seifert

Dyrygent, multiinstrumentalista, nauczyciel, aranżer. Absolwent Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej (2019). W 2020 roku ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej o specjalności dyrygentura chóralna w klasie prof. Przemysława Pałki a obecnie kontynuuje naukę w klasie dyrygentury prof. Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz. 

Muzyczną przygodę rozpoczął od prywatnych lekcji gry na klawiszach w wieku 9 lat. Następnie działał w szeregach Obornickiej Orkiestry Dętej oraz Chóru Kameralnego Con Brio w Obornikach. Od siedmiu lat czynny jako organista w parafiach archidiecezji poznańskiej. Od 2020 roku nauczyciel muzyki w John Dewey School w Obornikach, gdzie prowadzi zespół młodzieżowy. Koordynator, dyrektor artystyczny i organizacyjny, kierownik muzyczny wielu projektów i koncertów, m.in. Cała piękna (Oborniki 2017), Kolędy po polsku (Oborniki 2018), Dzięki za Ciało Twe i Krew (Oborniki 2019), Vivat Akademia (Poznań 2020), Koncert Pasyjny (Oborniki 2021). Lider obornickiej grupy muzycznej, działającej na scenie muzyki chrześcijańskiej, gdzie realizuje się jako aranżer i pianista.

Uczestnik licznych konferencji, warsztatów i kursów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „(Od)dajmy dzieciom głos”, konferencji i warsztatów organizowanych w ramach Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza, Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Artystycznej dla Młodych w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej „Music Everywhere!”, Ogólnopolskiego Seminarium dla Chórmistrzów „Edukacja i wykonawstwo” oraz warsztatów dla studentów dyrygentury AM w Poznaniu, gdzie poprowadził fragmenty Pasji Janowej Bacha, współpracując z najwybitniejszymi europejskimi wykonawcami muzyki oratoryjno-kantatowej.

Prowadzący liczne warsztaty muzyczne dla schol, zespołów parafialnych oraz grup teatralnych, m.in. wieloletnia współpraca w przygotowaniu Scholi Lednickiej oraz uczestników spotkania LEDNICA 2000. Działacz studenckiego koła artystyczno-naukowego dyrygentury chóralnej poznańskiej Akademii Muzycznej. Na co dzień związany w roli chórzysty z Paderewski Chamber Choir. 

Od 2019 roku drugi dyrygent – asystent w Chórze i Orkiestrze JORDAN.