Ryga - kolejny etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię

Opublikowano: 2017-01-26 09:14:51

27 grudnia 2016r., mając w głowie słowa Papieża Franciszka, by zamieniać kanapę na buty wyczynowe, ruszyliśmy na kolejne - 39 Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane jako etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię przez ekumeniczną wspólnotę z Taize. Tym razem, po ubiegłorocznej słonecznej Walencji, celem naszym oraz kilkudziesięciu tysięcy pielgrzymów z Europy i innych kontynentów stała się Ryga. Po raz pierwszy w historii grudniowych spotkań, bracia z Taize, jako gospodarza wybrali państwo bałtyckie, kraj byłego Związku Sowieckiego. 

Stolica Łotwy przywitała nas wysokimi, jak na tamte warunki, temperaturami oraz gorącymi sercami mieszkańców, którzy poczynili wielkie wysiłki i przełamali zahamowania, by otworzyć swe domy dla 15 tysięcy młodych ludzi, w tym 4 tysięcy Polaków. Społeczności poszczególnych kościołów: luterańskiego, katolickiego, prawosławnego oraz baptystycznego włączyły się w przygotowania czterech niezwykłych dni, dając świadectwo ekumenizmu i pojednania. Jak co roku, wspólny wysiłek wolontariuszy i lokalnej społeczności od początku zaowocował sprawną organizacją i przyjęciem pielgrzymów, którzy już o d 28 grudnia wieczorem mogli uczestniczyć we wspólnych modlitwach. Każdy kolejny dzień rozpoczynaliśmy modlitwą i śpiewem w ryskich parafiach, poznawaliśmy lokalne wspólnoty chrześcijańskie i w małych wielokulturowych grupach dzieliliśmy się doświadczeniem wiary oraz wspólnie zastanawialiśmy się nad możliwościami coraz większego zaangażowania nas młodych w pokój i solidarność na świecie. Następnie wszyscy udawaliśmy się na główne nabożeństwa, które odbywały się zarówno w ośrodku wystawowym na ryskiej wyspie Kipsala oraz w hali sportowo – koncertowej Arena Riga. W drodze mieliśmy niebywałą okazję podziwiać zabytki łotewskiej stolicy jak chociażby Dom Bractwa Czarnogłowych czyli zrzeszonych niemieckich kupców, Teatr Narodowy i Operę. Nie brakowało również budynków nowoczesnej architektury jak na przykład Biblioteka Narodowa zbudowana w nieco kosmicznym stylu czy pozostałości po starym systemie, czyli znanym nam skądinąd, Wieżowcu Akademii Nauk zwanym tutaj żartobliwie urodzinowym tortem Stalina. Popołudniowa modlitwa, której towarzyszyła piękna oprawa muzyczna w postaci kanonów przynosiła poczucie jedności, wspólnoty i siły. W następnych godzinach każdy, wedle własnego uznania i potrzeby, mógł skorzystać z różnorodnych propozycji, począwszy od tych duchowo – formacyjnych jak sakrament pokuty, świadectwa czy adorację po spotkania z lokalną kulturą, historią czy kuchnią. Wszystkiemu towarzyszyły tłumy entuzjastycznych i rozradowanych pielgrzymów, którzy ubarwiali nieco szary o tej porze roku wygląd stolicy. Wieczorem wszyscy znów mieli okazję spotkać się na wspólnej modlitwie, by następnie wypełnieni ciszą, harmonią i radością wrócić do swych gospodarzy i spotkać się przy wspólnym stole. 

Kulminacyjnym punktem jak zwykle był sylwestrowy dzień, którego przebieg nieco różnił się od pozostałych. Po południu uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodych gromadzili się w grupach narodowych. My Polacy, ze względu na tak liczne uczestnictwo mieliśmy do dyspozycji halę Arena Riga. Spotkanie rozpoczęło się świadectwami młodych zaangażowanych w sposób szczególny w ekumeniczne działania Wspólnoty z Taize. Wszystko zwieńczyła Eucharystia, którą sprawowało wielu kapłanów pod przewodnictwem metropolity Rygi, pełnego młodzieńczego entuzjazmu -  abp Zbigniewa Stankiewicza. Dzień wieńczyła wspólna z mieszkańcami modlitwa o pokój w parafiach oraz wielobarwne i pełne radości „święto narodów”. 

Tych kilka dni było dla nas wspaniałym doświadczeniem zaufania, jedności, otwartości na innych i solidarności, o które tak trudno na co dzień. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego Europejskiego Spotkania Młodych w szwajcarskiej Bazylei. Nie może tam zabraknąć i CIEBIE! NAPRAWDĘ WARTO!!!
 
/Katarzyna S./