Dziękujemy za wsparcie akcji Woreczek ryżu 2018

Opublikowano: 2018-02-07 18:53:03

Akcja WORECZEK RYŻU zakończona sukcesem! Dziękujemy Wam za wszelkie modlitwy, podjęte postanowienia postne, oraz ofiary, które spływały do nas z przeróżnych miejsc Archidiecezji! Dochód z całej zbiórki wynióśł 11 591,31 zł i zosta przekazany na pomóc misjonarzom z diecezji Bocas del Toro w Panamie.

Poznań, 17 maja 2018 r.


W związku z rozpoczynającym się w najbliższym czasie okresem Wielkiego Postu zachęcamy wszystkie parafie naszej archidiecezji, a szczególnie wspólnoty młodzieżowe wraz z duszpasterzami do włączenia się w akcję „Woreczek Ryżu”. Tym razem chcemy pomóc misjonarzom z Panamy a dokładnie z diecezji Bocas del Toro. Panama, to kraj w Ameryce Środkowej, w którym nadal dużą część ludności stanowią rdzenne plemiona. Diecezja Bocas del Toro to głównie wyspy położone na morzu karaibskim, które w większości są zamieszkane właśnie przez rdzenną ludność Panamy.

Akcja „Woreczek Ryżu” ma trzy wymiary i trwa przez cały okres Wielkiego Postu:

  1. post – w wybranym dniu woreczek ryżu staje się jedynym posiłkiem,
  2. modlitwa – wspominamy w modlitwie młodych prosząc o łaskę wiary,
  3. jałmużna – pieniądze, które przeznaczylibyśmy na posiłki, składamy jako ofiarę.

Ważne, aby nie zatracić żadnego z powyższych wymiarów. Nie są ważne wyłącznie złożone ofiary, ale również wymiar modlitwy i postu.

Zadaniem młodzieży w parafii będzie przygotowanie woreczków z ryżem. Proponujemy zakupić ryż pakowany w 100. gramowe foliowe torebki. W ten sposób ryż jest już odważony i wstępnie zapakowany. Z dostępnego białego lub szarego płótna, lnu czy bawełny (np. resztki zasłon, firan, obrusu) należy uszyć woreczki o wymiarze około 12 x 18 cm lub wiązać sznurkiem kwadratowy kawałek materiału. Można też do tego celu użyć gotowych papierowych torebek śniadaniowych. Foliowe woreczki z ryżem wkładamy do uszytych z materiału lub papierowych sakiewek i przewiązujemy szarym, lnianym sznurkiem, dołączając do tego małą karteczkę z tekstem wyjaśniającym cel akcji, "Wspieramy misjonarzy z Panamy". Ze względu na koszty związane z pierwszym zakupem odpowiedniej ilości ryżu duszpasterze wspólnoty proszeni są o wsparcie finansowe projektu (zwrot kosztów pierwszego zakupu należy odliczyć z zebranych ofiar i zwrócić duszpasterzom). Akcję „Woreczek Ryżu” można przeprowadzić przez kilka niedziel Wielkiego Postu lub przy okazji wielkopostnych rekolekcji parafialnych.

Taką formę postu może przeprowadzić również każdy z nas, indywidualnie. Idea jest taka, aby w ciągu dnia, w sposób szczególny modlić się za misje w Panamie oraz w formie postu zjeść tylko woreczek ryżu (ok. 100 g.). Następnie należy policzyć ile pieniędzy wydałoby się w ciągu dnia na zwykłe posiłki, przekąski itd., a różnice w kosztach złożyć jako ofiarę na wyżej podany cel.

Dla przykładu: Można odmówić jedną część różańca lub koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji misji w Panamie. Jeżeli w ciągu dnia na śniadanie, II śniadanie, obiad i kolacje wydajemy ok. 20-30 złotych, a woreczek ryżu kosztuje ok 1.50 zł, to na konto można wpłacić 18-28 zł.

Można wpłacać również ofiary dobrowolne na podane niżej konto.

Ofiary prosimy przesłać na konto Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej Jordan:

Archidiecezja Poznańska – JORDAN;

61-111 Poznań, ul. Ostrów Tumski 2;

91 1600 1084 0004 0503 6227 0001

Tytuł przelewu: PANAMA-POMOC

Informacje o parafii, która zdecyduje się na przyłączenie do projektu proszę przesłać na adres Duszpasterstwa Młodzieży dm@archpoznan.pl. Z podesłanych informacji stworzymy wirtualną mapę. Plakat akcji "Woreczek ryżu".