Wyjazd w Alpy 2018

Opublikowano: 2018-09-24 21:38:27

W dniach 18 – 24 sierpnia jako Młodzież Duszpasterstwa Jordan, po pracowitym i owocnym roku udaliśmy się na wspólny wypoczynek do Bawarii, by wędrować po górach. Po nocnej podróży dotarliśmy do Monachium, gdzie zwiedziliśmy najważniejsze miejsca i piękne zabytki bawarskiej stolicy. Po południu dojechaliśmy do małej, malowniczej miejscowości Unterammergau, położonej u podnóża gór, w której z niecierpliwością czekał już na nas zaprzyjaźniony ksiądz Alfons. Na miejscu doświadczyliśmy niezwykłej otwartości ze strony mieszkańców, którzy zaprosili wielu z nas na noclegi do swoich domów. W ten sposób nawiązaliśmy nowe przyjaźnie, poznaliśmy zwyczaje mieszkańców oraz wymienialiśmy się doświadczeniami kulturowymi.

Wspólnie przemierzyliśmy dziesiątki kilometrów na alpejskich szlakach. Zachwycaliśmy się bliskością i pięknem otaczającej  przyrody. Wśród nas było kilku śmiałków, którzy ze specjalistycznym sprzętem zdobywali najwyższe partie skalne na wysokości blisko 3000m!!

Byliśmy także w uzdrowiskowej miejscowości Garmisch-Partenkirchen, zwiedzaliśmy zamki w Neuschwanstein, odpoczywaliśmy nad jeziorem Plansee, a także mieliśmy okazję uczestniczyć w wieczorku bawarskim. Mogliśmy skosztować bawarskich przysmaków, zobaczyć krótki występ miejscowe młodzieży oraz regionalne stroje. My przedstawiliśmy działalność naszej wspólnoty, zaprezentowaliśmy nasz narodowy taniec Polonez. Odtańczyliśmy  taniec belgijski, zapraszając do wspólnej zabawy mieszkańców.

Po każdym dniu intensywnych wędrówek i przygód jednoczyliśmy się z parafianami na Eucharystii, częściowo odprawianej w języku polskim i niemieckim. Obecni członkowie Chóru i Orkiestry Jordan upiększali liturgię śpiewem i grą na instrumentach. Ta wspólnotowa modlitwa okazała się niezwykłym doświadczeniem, a także świadectwem naszej wiary. Po uczcie duchowej zasiadaliśmy wspólnie do stołu, na którym czekały na nas pyszne posiłki przygotowane przez siostry Pasterki, które towarzyszyły nam podczas wyjazdu. Wiele chwil upłynęło nam na budowaniu odpowiedzialności za drugiego i współpracy. Dzieliliśmy się obowiązkami m.in. przy przygotowaniu posiłków i sprzątaniu po nich, dbałości o piękno liturgii oraz integrację.

W drodze powrotnej do kraju zatrzymaliśmy się w Muzeum w Dachau, w którym znajdował się obóz koncentracyjny. Po zwiedzeniu tego miejsca pamięci, uczestniczyliśmy w Eucharystii w kaplicy klasztornej sióstr karmelitanek  przy obozie. Pełni zadumy, modliliśmy się za ofiary zbrodni oraz o odwagę obrony życia i godności każdego istnienia jako najwyższych wartości.

Szczęśliwi i wdzięczni Bogu za obfitość Jego darów: dobrą pogodę, potęgę i piękno natury, radość i życzliwość bliźniego oraz możliwość doświadczania tego wszystkiego razem, wróciliśmy do domów. Już z niecierpliwością czekamy na kolejne wspólne wojaże. Tymczasem, napełnieni pozytywną energią, wkraczamy w nowy rok formacyjny, ufni, że nasza wytrwałość i wspólnotowe zaangażowanie będzie przynosić coraz lepsze owoce.