Jordan in Panama - relacja ze Światowych Dni Młodzieży 2019

Opublikowano: 2019-03-17 21:32:21

Po 2,5 letnich przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży hasło „Jordan in Panama” wreszcie stało się rzeczywistością. Z grupą 103 młodych osób wyruszyliśmy na pielgrzymkę, aby spotkać się z młodymi z całego świata oraz z Papieżem.

Panama już od początku przywitała nas gorąco, nie tylko swoim klimatem, ale także przyjęciem przez tamtejszą młodzież. Przez pierwsze dni zostaliśmy ugoszczeni przez rodziny w miejscowości La Chorrera. W bardzo prostych i skromnych warunkach mogliśmy poznawać ich kulturę i kraj. W kolejnych dniach po krótkim odpoczynku nad piękną plażą w Selinie Venao udaliśmy się już w kierunku Bocas del Toro, naszego miejsca Dni w Diecezjach. Po przejeździe autokarem i przeprawie łódkami dotarliśmy do malowniczego, przepięknego archipelagu, gdzie znów przyjęci przez rodziny mogliśmy spędzać czas z młodzieżą z Panamy, a także z różnych krajów. Nawiedziliśmy grotę Matki Bożej, przedstawiliśmy naszą kulturę i poznaliśmy inne, zachwycaliśmy się plażami Playa Boca del Drago czy też Playa Estrella, a to wszystko przy codziennej wspólnej modlitwie, Eucharystii, przy wspólnych posiłkach.

Po Dniach w Diecezji przyszedł czas na centralne wydarzenia już w stolicy, w Panama City. Ku naszej radości po raz trzeci zostaliśmy przyjęci przez rodziny. Jako grupa poznańska mieliśmy tę przyjemność prowadzenia katechez dla Polaków w jednym z wyznaczonych miejsc. Przez trzy dni wsłuchiwaliśmy się w słowa biskupów, byli z nami bp Marek Mendyk, abp Marek Jędraszewski oraz bp Piotr Turzyński. Każdego dnia braliśmy udział w wydarzeniach z młodzieżą z całego świata słuchając najpierw słów Arcybiskupa Panamy podczas Mszy Świętej otwarcia, a później słów Papieża Franciszka przy powitaniu, na Drodze Krzyżowej, na czuwaniu oraz na Mszy Świętej posłania. Nie sposób streścić w tym krótkim podsumowaniu tak wartościowych treści, dlatego zachęcamy każdego, kto nie miał jeszcze okazji, do zapoznania się z przemówieniami Papieża Franciszka.

Przy otwarciu na Ducha Świętego doświadczenie Światowych Dni Młodzieży jest zaskakujące, piękne i dające siłę oraz odwagę do dalszego działania. Mamy nadzieję, że te młode osoby, które miały tę łaskę uczestniczenia w spotkaniu z Papieżem zaniosą małą cząstkę swoich doświadczeń do swoich wspólnot i parafii, bo „Jordan in Panama” to tylko fragment naszej drogi. Oby ziarno „Panama in Jordan” rodziło piękne owoce, abyśmy w 2022 jeszcze większą grupą mogli pojechać na Światowe Dni Młodzieży do Portugalii. Chwała Panu!

Galeria zdjęć