Najnowsze wpisy:

Światowy Dzień Młodzieży - Niedziela Palmowa

Opublikowano: 2014-03-28 13:37:33

Inicjatywa Światowych Dni Młodzieży zrodziła się podczas dwóch spotkań Papieża z młodzieżą z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia w Niedziele Palmowe w latach 1983 i 1984 w Rzymie.

Spotkania te przerodziły się w Światowy Dzień Młodzieży, który odbywa się każdego roku w Niedzielę Palmową. Młodzież z diecezji spotyka się w jednym miejscu w łączności z biskupami, chcąc dzielić i cieszyć się swoją wiarą, poprzez różne ciekawe inicjatywy, jak warsztaty czy koncerty.

 

W tym roku (2014) pragniemy spędzić Niedzielę Palmową na spotkaniu z Papieżem w Rzymie. Naszym celem jest odbiór symboli Światowych Dni Młodzieży - Krzyża i Ikony, które bł. Jan Paweł II ofiarował młodzieży w 1984 roku. Symbole te pielgrzymują po całym Świecie. W Niedzielę Palmową Papież Franciszek przekaże je polskiej młodzieży na placu św. Piotra w Rzymie. Z naszej Archidiecezji organizowana jest pielgrzymka z okazji przekazania tych symboli. Archidiecezja Poznańska jest pierwszą Polską diecezją, która będzie gościć Krzyż i Ikonę, aż przez 3 tygodnie.

 

Niedziela Palmowa jest Świętem Młodych z całego Świata. Pragniemy powierzyć tego dnia młodzież z Poznania przyszłemu Świętemu Janowi Pawłowi II na dwa tygodnie przed jego kanonizacją.

 

Bł. Jan Paweł II jest szczególnym patronem młodzieży i ŚDM. Przed śmiercią zostawił małą karteczkę na swoim biurku, na której zostawił wiadomość adresowaną do młodzieży z całego świata. Podzielił się nią Marcello Bedeschi z młodzieżą obecną na XI Forum Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży.

Nie lękajcie się młodości – szczęścia, przygody, piękna, miłości.

Nie lękajcie się poszukiwać odpowiedzi.

Nie lękajcie się iść pod prąd.

Nie lękajcie się dążyć do świętości i uczynić ten czas świętym.

Nie lękajcie się by Chrystus był z Wami i tracenia czegoś z siebie.

Nie lękajcie się Chrystusa i zawierzenia się Jemu.

Nie lękajcie się powiedzieć «tak» Chrystusowi i naśladować Go, a staniecie się błogosławieństwem dla świata.

Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi.”

Wskazówki te ośmielają do przyjęcia i realizowania orędzia papieża Franciszka skierowanego do młodych na rok 2014, który jest pierwszym z 3 etapów przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.